Sport & Fun în viile Corcovei

Corcova Trail Race este prima competitie din Romania care si-a propus sa imbine sportul si miscarea in aer liber cu placerea de a savura un vin bun. Astfel, Asociatia Sport la Orice Varsta impreuna cu Podgoria Corcova Roy&Damboviceanu au pus bazele unui concurs care isi doreste sa reprezinte un reper pe harta competitiilor sportive din Romania, dar in acelasi timp sa si promoveze conceptul de “Sport & Fun”.

Corcova-trail race-wine

In anul 2013 apare Corcova Trail Race, prima competitie de alergare prin vie din Romania, care s-a bucurat de un interes important din partea comunitatii alergatorilor, datorita locului de desfasurare, dar si pentru ca a fost o ocazie deosebita de a vedea la lucru doi dintre cei mai buni alergatori, Marius V. Ionescu si Ionut Zinca. In “Duelul Titanilor”, pe principiul “cand doi se cearta, al treilea castiga” campionul cursei a fost Andrei Stefana. Competitia a fost foarte bine primita de catre alergatori asa ca, firesc, a urmat editia din 2014.

2015 a fost anul in care alergatorii si ciclistii au imbratisat pe deplin conceptul “Sport & Fun”, majoritatea participantilor venind pregatiti cu costumatii care mai de care mai interesante, atmosfera generala fiind una de prietenie si voie buna, petrecerea de la piscina fiind urmata de festivitatea de premiere si de concertul Madicine Band care s-a prelungit mult in noapte, dovada ca si sportivii au nevoie de momente de relaxare si destindere, iar Corcova este locul ideal.

Corcova-trail race-kids

Anul 2016 ne-a adus un nou supranume, dat de catre participantii si insotitorii lor. Conceptul de “Sport&Fun” a devenit un brand pentru Corcova, iar Corcova Trail Race a devenit “Festivalul alergarii din Romania!”. Acest nume ne onoreaza si incununeaza munca depusa in cei 4 ani de festival de Corcova!

Sursa articol: Corcova Trail Race